Skyrim Special Edition
Help us shape the future of the Vortex mod manager by taking our survey

GİRİŞ

Mod Organizer 2, Skyrim ve desteklediği diğer oyunları kolayca modlamayı sağlayan, tüm mod listesini tamamen kontrol altında tutan, rahatça yönetebileceğimiz ve nice özellikleri ile en değerli yardımcımız olacaktır. Ben Skyrim Special Edition üzerinden anlatmış olsam da diğer oyunlar için de aynı şey geçerli. Bu programı ister acemi ol ister uzman, mutlaka kullanmalısın çünkü türünün en iyisidir. NMM kesinlikle tavsiye etmiyorum çünkü emekliye ayrıldı, Vortex ise kullanmadığım için yorum yapmayacağım. 

Bu rehberin kullanışlı olması için bazı yabancı kaynaklara göz attım. MO2 Türkçe dile sahip olmadığından İngilizcesi olmayanlar için olabildiğince detayına indim, bu durumda buraya göre hareket etmek en sağlıklı sonucu almanı sağlayacaktır. Diğer yüzeysel, ayaküstü anlatılan Türkçe kullanım yazıları kimsenin işine yaramadığı ya da ezbere hareket edilmesinden ötürü bu rehberi hazırlamaya karar verdim. Çünkü özelden veya çeviri sayfalarından bolca nasıl kuracağım ne yapacağım gibi sorular alıyorum. Hepsini kökünden çözeceğim bu rehberim ile.

Daha iyi bir rehber arıyorsan: https://wiki.step-project.com/Guide:Mod_Organizer

İlerleyen zamanlarda videolu anlatım gelebilir, duruma göre değerlendireceğim. Şimdilik bu rehber yalnızca Nexus'tan yayınlanacaktır. Kesinlikle başka sitelerde, sayfalarda vesaire kullanılamaz, yasaktır. Millete yardımcı olmak ve emeğime saygı göstermek istiyorsan sadece bağlantı adresini kopyalayıp buraya yönlendirebilirsin. 

Dediğim gibi olabildiğince detayına indiğim için uzun gelebilir ya da bana öyle gözüküyor fakat sabredersen Mod Organizer 2'yi tamamen kavradın demektir. Başlayalım...


MO2 TERİMLER SÖZLÜĞÜ 
Spoiler:  
Show


KURULUM
Spoiler:  
Show


İNDİRMELER ve AYARLAR
Spoiler:  
Show


DİĞER PROGRAMLARI TANITMA
Spoiler:  
Show


GENEL
Spoiler:  
Show


KÜTÜPHANE KULLANIMI
Spoiler:  
Show


ÇAKIŞMALAR
Spoiler:  
Show


ÜSTE YAZMA DURUMU
Spoiler:  
Show


SAĞ KISIM
Spoiler:  
Show

VE MOD ORGANIZER 2 REHBERİ SON. RİCA EDERİM, SEVGİLERLE. Şimdi biraz modlama kültüründen bahsedeyim. Daha önce burada yer alan uzunca yazımı düzenleyip tekrardan sunuyorum... Daha mantıklı ve dikkat etmeni sağlayacaktır ve bunu MO2 ile uygularsan kimse seni tutamaz.

REQUIREMENTS - GEREKSİNİMLER

Hoşuna giden bir modu indirip kurmak bazen yeterli değildir. Bunun birçok farklı sebebi duruma göre oluşabilir. Örneğin bir zırh modunu indirmek istiyorsun ama modun sayfasında "Requirements" tercümesi "Gereksinimler" uyarısı var. Bunun anlamı indirmek üzere olduğun modun oyunda sağlıklı çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu mod/modlar var demektir. 
Örneğin, The Notice Board - Better Solstheim Quests. Bu mod aslında bir yama. Çalışabilmesi veya sağlıklı çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu mod The Notice Board SE. Yani ihtiyaç duyduğu mod olmadan kendisi bir işe yaramaz. O yüzden önce ihtiyaç duyduğu modu kurmalısın. Gereksinimler bazı modlarda bir arada belirtilir ama seçimlerine göre bazıları ihtiyaç duyulmayabilir. Bu yüzden indirdiğin modun açıklamasına vesaire dikkat etmek zorundasın. 

Wrye Bash, LOOT veya MO2'nin Sıralama sistemi bu durumda dikkatinden kaçan durumları düzeltebilir. 

PATCHES - YAMALAR

Bunun açıklanacak bir sürü kolu var aslında. Modun yapımcısı veya başka birisi bazı modların uyumsuzluğundan ötürü yama yayınlayabilir. Bu harika bir şey çünkü iki modun çakışması oyunu kökünden etkileyebilir. Oynarken çökme, oyuna girememe, oynarken tuhaf eylemler, tesirler var ise bunun sebebi uyuşmazlıktan kaynaklanıyor demektir. Bazı gönüllü arkadaşlar veya yapımcılar bunlara çözüm üretip ayriyeten paylaştığında yama olmuş olur. Düzgün bir şekilde yamayı kurmak sıkıntıyı söz konusu modlar arasında tamamen giderecektir.

Örneğin, Hammet's Dungeon Pack - Immersive Dungeons Patch. Arkadaşımızın açıklamasını özet geçersem bu iki modun eklediği Feryat Çukuru (HD modunda çevirisi) ve Fossil Rock kardeş kardeş durduğu için Fossil Rock'ın girişini biraz daha ileriye taşımış, harita işaretçisi ile beraber. Ve bunu tam da değinmek istediğim konuya göre; ekstra bir ESP dosyası olarak paylaşmak yerine Immersive Dungeons dosyaları üzerine yazılacak şekilde hazırlamış. Yani önce Immersive Dungeons'ı kurmalısın ardından bu yamayı indirip üstüne yazdırmalısın. Bunu MO2 ile yaparken öncelik sırasına dikkat edeceğin anlamına gelir. Yapılan düzeltme çalışması asıl modun üstünde olursa hiçbir işe yaramaz. Yani tam tersi işlem yamayı yok sayacaktır ve hata mevcut ise eğer devam edecektir.
Bunu ekstra bir bilgi olarak veriyorum kafa karıştırmasın, örnek verdiğim yama Hammet's Dungeon Pack olmadan da çalışabilir hatta orada belirtmiş zaten Hammet's Dungeon Pack, ESP veya ESM olması fark etmez diye çünkü bu yama sadece biraz daha gerçekçiliği artırmak adına yapılmış. Yani zevk olsun diye Immersive Dungeons'ı ve yamayı indirip Fossil Rock'ın yerini ileriye taşıyabilirsin ama bu yama kendi başına Immersive Dungeons olmadan kesinlikle çalışmayacaktır! Umarım anlatabilmişimdir. 

Bir diğer örnek bu daha önemli, RDO ve iAFT modunu kullanıyorsun. Bu iki mod üstteki örnekten ziyade birbirlerinin nasıl desem düzenledikleri satırlara karışıyorlar. Yani ikisi de tamamen atıyorum "Lydia" üzerine düzenlemeler yaptı, birisi çelik zırh setini Lydia'nın istatistiklerine göre verdi diğeri de abanoz zırh setini taşıyabileceği şekilde istatistiklerini düzenleyip verdi diyelim. Mod Sıralamasında hangisi altta ise onun sözü geçecektir fakat üsttekinin eklediği ekstra fonksiyonlar var ise bu sefer Lydia hatalara neden olacaktır, git dersin gelir, gel dersin vurur vesaire, her şey mümkün. İşte burada bu karmaşayı düzeltecek yamayı RDO'un yapımcısı "Optional Files" yani isteğe bağlı dosyalar içerisinde "RDO - iAFT SE Patch Final" paylaşmış. Yapımcının belirttiği şekilde modları sıralamaya koyup hemen alt sırasına yamayı yerleştir ve işlem tamamdır. 

Wrye Bash ve MO2 yine kadim dostun. 

COMPATIBILITY - UYUMLULUK

En dikkat edilmesi gereken unsurlardan. Dikkat edilmemesi halinde bilgisayarının patlamasına neden olabilir. Bu yazdığım mümkün olmasa da ister istemez bu düşünceye ağır modlanmış bir Skyrim karşısında kapıldığım oluyor. Her neyse. Bazı modlar örneğin haritada aynı alanı kullanıyor olabilir veya aynı karakter üzerine çalışmış olabilirler veya oynanış üzerine benzer düzenlemeler yapmış olabilirler. Bu durumda yama mümkün değilse veya yapılmadıysa uyumsuz olan bu iki mod arasında tercih yapmak zorundasın. Mesela CBBE veya UNP, bir arada çalışması mümkün değildir çünkü ikisi de kadın vücudunu düzenleme üzerine yapılmış modlardır. Burada şuna göre karar verebilirsin? Hangisi daha çok tercih ediliyor? Hangisi daha güncel? Hangisi daha kullanışlı? Gibi gibi. Ben CBBE kullanıcısıyım bu arada. 
Fakat benim gibi inatçı isen ve iki modu bir arada kullanmak istiyorsan ki bu sadece görev, senaryo, karakter yüzleri gibi modlar için geçerlidir. İçeriğinden emin olduğun halde kullanabilirsin. Mesela Oldrim için ben tüm karakterlerin yüzünü yenilemek istiyordum. Bu yüzden UNO II'nin gevşek dosyalı versiyonunu (BSA'sız) kurdum önce. Ardından üzerine Bijin Karakterleri ve Pandorable'in modlarını MO2 ile yazdırdım. Böylece tüm yüzler istediğim şekilde oyuna aktarılmış oldu. Fakat bu kafana göre takılacağın bir olay değil kaş yaparken göz çıkarabilirsin. Bu yüzden modlara fazlasıyla aşina olmalı ve ne yaptığını bilmelisin. 

MO2 yine en iyi dostun olacak ve ince detayları SSEEdit ile halledebilirsin. 
 

UPDATES - GÜNCELLEMELER

Şimdi benim yazacağım mantıklı olandır fakat elzem olan yapımcının verdiği talimatlardır. Yani yapımcı "yeni oyun gerektirir" diyorsa ya yeni oyuna başlarsın ya da mevcut sürümün ile devam edip modu tamamlarsın, bu genelde görevler, maceralar gibi modlar için geçerlidir. Veya yapımcı sana konsoldan kodlar vesaire ile yardımcı olabilecek açıklamaları yapar. Ama örneğin dokular üzerine bir mod için güncelleme yapıldıysa hiç düşünmeden yamayı mevcut mod listene gömüp geçebilirsin. Çünkü örneğin evin kaplaması gri ise beyaz olacak, bunda yeni oyuna başlayacak bir sebep yok. 

Bunun dışında örneğin bir takipçi moduna güncelleme yapıyorsan güncellemeden önce takipçiyi yanından gönder. Meltemevi, herhangi bir kiler vesaire gibi kapalı ufak bir mekan hücresine geçip oyunu kaydet ve çık. Takipçi modunu güncelle, aynı hücre içerisinde birkaç gün bekle ve tekrar takipçiyi bulup peşine tak, eğer anormal davranışlar sergilemiyorsa sıkıntı yok demektir. Veya bir görev modunu güncellemek üzeresin. Modun görevi üzerindeyken güncellemek görevi bozabilir ama görevi geçtin veya sonraki görevlerden birisi ise sıkıntı olmayacaktır, dediğim gibi yapımcısı daha iyi bilir. Kayıtlı oyunlarını yedeklemeyi unutma!

INSTALLATION/UNINSTALLATION - YÜKLEME/KALDIRMA

Bunu MO2 ile anlattık arkadaşlar. MO2 kontrolündeki bir modu istediğin gibi kaldırır istediğin gibi indirirsin, kimse karışamaz. 
 


SON OLARAK ÇEVİRİ YÜKLEME

TAMAMEN KENDİ ÇEVİRİLERİM ADINA KONUŞUYORUM! Hepsini MO2 ile kurup kullanacağın şekilde indirme dosyalarında düzenleme yapacağım.

1- Çevirileri kesinlikle modun klasörüne yerleştirme! Yama gibi ayrı bir klasörde olmalı.
2- Çevirilerim için bir ayraç oluştur mesela "NEGATRM'IN CEVIRILERI" gibi.
3- Hepsinin öncelik sırası kütüphanede son sırada olacak şekilde kur ve etkinleştir.

Böylece şu son zamanlarda patlak veren Türkçe harf hatası ile karşılaşırsan sadece çeviriyi devredışı bırakıp orijinal mod ile kaldığın yerden devam edebilirsin. Ayrıca hatayı bana bildirirsen düzenleyip geri yüklerim. Bunu diğer arkadaşların çevirileri için de uygulayabilirsin ama lütfen diğer arkadaşların çevirilerinde aldığın hatalar için bana gelme. Yalnızca, gerekli gördüğüm, hatalı çeviriler ve güncellenmesi gerekenleri kontrolüme alıyorum o kadar. Rehbere ilaveler yapabilirim, bazı kısımları düzenleyebilirim. Talepleri gözden geçirebilirim. Bir soru sormadan veya yardım istemeden evvel çözümün burada olmadığından emin ol. Buradan yorum yapabilirsin, hemen altta sağda yer alan "Add Comment" seçeneğini kullan. Sağ üst köşeden buraya kadar geldiğine göre "Endorse" ile teşekkür etmeyi unutma.

Article information

Added on

Edited on

Written by

Negatrm

0 comments