Skyrim
0 of 0

File information

Last updated

Original upload

Created by

simtam

Uploaded by

simtam

Virus scan

Safe to use

About this mod

Autorskie spolszczenie "Open Civil War", wiodącej modyfikacji linii fabularnej wojny domowej Skyrim.

Permissions and credits
Changelogs
OPEN CIVIL WAR - PL
"... zupełnie niedorzeczny sposób rozwiązywania sporów, Watsonie."

To jest autorskie spolszczenie Open Civil War - wiodącej modyfikacji linii fabularnej wojny domowej Skyrim.

W pełni "ugłosowione", spolszczenie to jest dostępne w wersji pełnej jak i kinowej.

UWAGA - przed rozpoczęciem każdej bitwy wojny domowej bardzo zalecane jest zapisanie gry. Ma się rozumieć, nie nadpisując zapisów gry poczynionych przed uprzednich bitwach. Ogólnie jest to dobra zasada grając w gry Bethesdy, a w przypadku obecnej wersji Open Civil War w sposób szczególny.


Niniejsza modyfikacja przywraca elementy wojny domowej Skyrim, takie jak bitwy o miasta, które nie zmieściły się w oryginalnym wydaniu gry, przypuszczalnie ze względu na magię daty wydania gry 2011-11-11. Po bitwie o Białą Grań będzie trzeba zwyciężyć szturm na miasto w każdej zdobywanej włości. Przeciwnik zaś nie będzie próżnować i najedzie włości twojego stronnictwa; będziesz mógł pokrzyżować im plany podczas obrony miasta. Trwa to aż do momentu, gdy zdobędziesz wszystkie włości oprócz ostatniej. Wtedy rozpocznie się kampania w ostatniej włości, która będzie przebiegać tak samo jak w oryginale.

Instalacja i tryb "Fortuna"

W razie wątpliwości, czy OCW jest w ogóle zainstalowane, przejdź do lokacji z mapą wojny i sprawdź czy jest więcej flag i różnego koloru (forty zajęte przez bandytów, np. Warownia Trevy we włości Rift).

Obecna wersja moda wspiera trzy tryby, które można zmieniać, aktywując którąkolwiek z flag na mapie wojny. Na początek polecany jest start w trybie Fortuna.

  • tryb "Fortuna" - bez elementów strategii, liczby żołnierzy w bitwach są raczej losowe


  • tryb standardowy - stronnictwa toczą walki o wpływy w rejonach, co na mapie wojny reprezentują znaczniki hełmów; przed bitwą o Białą Grań może to spowodować przewroty (zmiany jarlów we włościach); po bitwie o Białą Grań, liczby żołnierzy w bitwach miejskich zależą od wpływów w danej włości

  • tryb gry wojennej - to, co w trybie standardowym dzieje się w tle, w trybie gry wojennej można przetestować ręcznie; z niewielkimi zmianami jest to Dice Wars (taka gra w przeglądarce, podobna do planszówki Risk). W tym trybie przewroty dokonują się również po bitwie o Białą Grań, a więc można tym wygrać całą wojnę nie ruszając się z miejsca, albo użyć do zresetowania zepsutego stanu gry w danej włości (jeśli ktoś nie chce używać poleceń konsoli)


Na początku, zależnie od wybranego poziomu trudności, OCW rozstawi początkowe wpływy w rejonach. Można to odwlekać, aż do pierwszej bitwy miejskiej po bitwie o Białą Grań, kiedy to OCW zainicjuje się domyślnie w trybie "Fortuna" z przeciętnym poziomem trudności "Adept".

Szczegóły - bitwy o miasta

W trybie gry wojennej bitwa o fort wygrywa bieżącą kampanię we włości, tak jak w oryginale. W trybie standardowym i Fortuna tak się nie stanie i trzeba wygrać szturm na miasto, które jest stolicą tej włości. Aby rozpocząć bitwę o miasto, porozmawiaj z Rikke/Galmarem w obozie. Nie trzeba wcześniej ukończyć misji ani bitwy o fort - są to opcjonalne działania, które mogą polepszyć stosunek sił podczas bitwy o miasto. Wyjątek: misja w której odbijamy więźniów z fortu - zdobywamy tę włość, ale wróg najeżdża inną. Podobnie, czasem się zdarza, że bitwa o miasto jest wygrana walkowerem, bo wróg wycofał się i zamiast tego najeżdża inną włość.

Rozmawiając z Rikke/Galmarem, można wybrać czynne uczestnictwo w szturmie na miasto, lub zajęcie się rannymi w obozie. W tej drugiej opcji bitwa zostanie rozstrzygnięta według stosunku sił w tej włości, plus minus element losowy, plus modyfikatory trudności / rangi bohatera gracza / ukończonych misji. W tej pierwszej opcji wszystko to liczy się tak samo, a to z kolei wpływa na liczbę żołnierzy po obu stronach, a przegrywa ta strona, której wcześniej wyczerpią się uzupełnienia.

Zalecane jest zapisanie gry przed rozpoczęciem bitwy o miasto, i jeśli by się okazało że np. jakiś inny mod psuje ją i czyni niegrywalną, wczytanie tego zapisu i skorzystanie z opcji automatycznego rozstrzygnięcia bitwy

Meldując się u Ulfryka/Tulliusa można wybrać włość, która zostanie zaatakowana. Korzystnie jest wybierać takie cele, które jesteśmy w stanie wygrać, a przy tym są tam znaczne siły wroga (gdyż te po przejęciu władzy zostaną unicestwione), które można obejrzeć na mapie wojny domowej w postaci pionków-hełmów.

Jeśli przeciwnik zdobył włość sąsiadującą z naszą stolicą, można też pozwolić na taktyczne oblężenie stolicy. W tym wypadku prowadzimy odsiecz z Gajkyne/Smoczymostu, i jeśli pokonamy wroga w bitwie, siły wroga w przyległych włościach są zredukowane do zera, co ułatwia ich odbicie.

Przeciwnik nie próżnuje i też najeżdża nasze włości. Aby wywołać bitwę obronną, należy porozmawiać z dowódcą wojskowych głównego miasta w tej włości. Jeśli to zignorujemy, bitwa zostanie rozstrzygnięta na podstawie stosunku sił w danej włości, bez udziału bohatera gracza. Normalnie zabiera to 3 tury, w przypadku najazdu odwetowego po wygraniu bitwy o fort albo po wycofaniu sił wroga, w następnej turze.

Rownież zalecane jest zapisanie gry również przed rozpoczęciem defensywnej bitwy o miasto, wliczając w to odsiecz stolicy

Tryb stratega i wojna na mapie

Aktywując flagi na mapie wojny domowej, można przełączyć się w tryb stratega ("tryb gry wojennej"). W tym trybie można ręcznie sterować rajdami naszych sił na mapie wojny domowej, a do tego nie następuje automatyczny ruch przy odwiedzaniu mapy wojny domowej - można wywołać go ręcznie, można też "zamrozić" sytuację na planszy, wystarczy się przełączyć w tryb stratega i nic nie robić.

Ponadto zdobycie wszystkich flag w danej włości powoduje przejęcie jej w zamieszkach - nie trzeba podróżować i załatwiać bitwy o miasto. No i jeszcze jedno: wygrane bitwy o fort zdobywają całą włość.

Zasady wojny na mapie przypominają te z gry Dice Wars albo Ryzyko - każde starcie to rzut tyloma sześciościennymi kostkami do gry, ile punktów siły bierze udział w starciu. Przy czym maksymalna siła w jednym polu to 6, a łączny limit to 20 + liczba_pól, przez co strona zepchnięta do głębokiej defensywy może mieć 4 pola o maksymalnej sile, podczas gdy atakujący będzie miał przynajmniej jedno pole o sile 2 lub mniejszej. W rezultacie następuje kontratak, często przechodzący w ofensywę, i tak w kółko. Bez udziału gracza ani jedna ani druga strona nie zdobędzie trwałej przewagi.

Rajdy można wykonywać z dowolnego naszego pola na dowolne wrogie pole, nie muszą być sąsiednie. Siła obrońców jest wzmocniona o liczbę granic włości, jaką pokonuje rajd. W przypadku pojedynczej granicy to może być 0,1,2 - zmodyfikowane zależnie od tego czyje siły okupują stosowny fort graniczny. Nie chodzi tu konkretnie o garnizon tego fortu - siły na mapie reprezentują patrole, luźne kupy i maruderów, raczej niż regularne wojsko, i wygrane rajdy nie powoduję przejmowania np. fortów (wyjątek: forty zbójeckie, które są częścią oryginalnej wojny domowej, mogą się przyłączyć, ale tylko do tej strony, która włada daną włością).

Sytuacja na mapie dopasowuje się do tego, co się dzieje w grze. Jeśli dana flaga zmienia właściciela (np. po wygraniu bitwy o fort), na jej polu powstanie oddział o 1 pkt siły (chyba, że to pole było już wcześniej okupowane przez nowego właściciela). Ponadto OCW wykrywa i wspiera zmiany dodane przez modyfikacje: Tactical Valtheim i Helgen Reborn.

Wybór stopnia trudności gry

Przed pierwszą bitwą lub turą na mapie zostaniesz zapytany o stopień trudności. Jest to inny stopień trudności niż oryginalna gra, choć nazwany jest tak samo, od "Nowicjusza" do "Legendarnego". Po wybraniu stopnia trudności zasadniczo nie ma możliwości jego zmiany...

Stopień trudności wpływa na:

- początkową siłę fortów zbójeckich (od 1 do 6) - niektóre forty zbójeckie można "wyczyścić" w grze, wtedy będę miały zredukowaną o połowę siłę.

- modyfikator wroga w bitwach o miasta (od 1 do 6 punktów siły) - modyfikator strony gracza to: ranga bohatera gracza w wojnie domowej (przyznawana za zasługi w bitwach o włości strony przeciwnej) + 1 punkt siły za każdą ukończoną sukcesem misję wojny domowej

- modyfikator rajdów na mapie (średnio od -2 do 10 oczek) - można zmienić zmienną globalną OCWWargameHandicap


---------------------------------------------

Z podziękowaniami dla oficjalnego Zespołu Lokalizacyjnego. Aktorzy głosowi:

  • Legat Rikke - Agnieszka Matysiak
  • Generał Tullius - Henryk Talar
  • Galmar Kamienna-Pięść - Piotr Bąk
  • Ulfryk Gromowładny - Zbigniew Konopka
  • różne głosy (jarlowie, oficerowie, żołnierze) - Mikołaj Klimek, Przemysław Nikiel i Jarosław Boberek