Skyrim
0 of 0

File information

Last updated

Original upload

Created by

LordTorus

Uploaded by

lordtorus

Virus scan

Safe to use

About this mod

Polish translation of modification Hunterborn created by dragonsong
Spolszczenie modyfikacji Hunterborn Too autorstwa dragonsong

Requirements
Permissions and credits
This is polish translation of modification Hunterborn created by dragonsong, for original english version click HERE.
Jest to polskie tłumaczenie modyfikacji Hunterborn stworzonej przez dragonsong, po oryginalną angielską wersję kliknij TUTAJ.


Opis

Jak dotąd polowanie w Skyrim ograniczało się zabicia i zabrania skóry lub jakiegoś składnika - dlatego wkracza Hunterborn. Dzięki tej rozbudowanej i prostej w użyciu modyfikacji masz możliwość poczucia się jak prawdziwy myśliwy. Nie zdołam wymienić wszystkich funkcji czy dodanych przedmiotów, ale poniżej postaram się omówić te najistotniejsze. Bardzo szczegółowe informacje, porady i rozwiązywanie problemów znajdziesz w angielskich plikach "Hunterborn Readme" i "Hunterborn Tips and Spoilers" oraz na oryginalnej angielskiej stronie modyfikacji do której link znajdziesz w sekcji Instalacja.

Żeby urozmaicić czytanie postarałem się o opisy w odpowiednim klimacie, tak więc postaraj się je traktować z przymrużeniem oka. Wszystkie informacje są oczywiście prawdziwe, ale w kilku przypadkach dodałem notatki o wymiarze typowo technicznym.

Przedmioty:
- Kościane przedmioty (amulety, pierścienie, bronie, bożki)
- Bardzo wiele nowych składników i innych rzeczy pochodzenia zwierzęcego (krew, kości itd.)
- Znane ci wcześniej przedmioty mają teraz unikalne warianty w zależności od stworzenia z którego pochodzą (np. wiele wariantów mięs, oczu)
- Twoje umiejętności w skórowaniu zapewnią ci nowe, podzielone na jakości skóry (kiepskie, porządne, nieskazitelne)
- Grawerowane i kościane przedmioty dzięki unikalnej umiejętności o której dowiesz się niżej.
- Ogromny zbiór nowych przepisów, jadła i picia.
- Noże myśliwskie czyli niezbędnik każdego łowcy.


Pola łowieckie:
W Skyrim znajduje się bardzo wiele dobrych pól łowieckich, a odnalezienie ich jest częścią zabawy w myśliwego więc wspomnę tylko jednym. Początkujący łowca powinien udać się na zachód od Białej Grani gdzie rozpościerają się ogromne równiny, a głównym celem są jelenie czy błotne kraby gromadzące się w małych oczkach wodnych. Miej się na baczności ponieważ prócz płochliwych jeleni możesz napotkać stado wilków czy kota szablozębnego - a wtedy myśliwy łatwo staje się zwierzyną Pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do ogromnych mamutów które pozornie są łagodne, nie wspominając o wypasających je gigantach. W karczmach słyszy się pełno pogłosek o powrocie smoków więc rozważny myśliwy powinien czasami zerkać na niebo żeby nie stać się pieczystym, tym bardziej że ciężko o szybką kryjówkę na równinach.


Podstawy myślistwa:
Skoro wiesz już gdzie szukać zwierzyny, pora na kilka wskazówek dzięki którym szybko zrozumiesz funkcje Hunterborn. Ufam że nie jesteś jedynie paniątkiem którego przygoda ze stalą kończy się na widelcu, więc sam moment zabicia pominiemy. Przypuśćmy że trafił ci się jeleń, stoisz teraz nad jego tuszą i co możesz zrobić? Na samym początku do dyspozycji takie opcje:
- Podnieś: jeśli warunki ci nie sprzyjają, znajdujesz się na niebezpiecznym terytorium lub chcesz zdobyć trofea jak najlepszej jakości a czas gra na twoją niekorzyść, rozsądnie jest przenieść upolowane zwierze. O ile w przypadku zająca czy wilka transport nie stanowi problemu, to noszenie niedźwiedzia przetrąci ci grzbiet więc zaprzęgnij do roboty swojego towarzysza lub wymyśl coś innego. [!] Podniesiona tusza znajdzie się w twoim ekwipunku, aby móc się nią zając musisz użyć opcji wyrzucenia przedmiotu.

- Opraw na miejscu: jeśli sytuacja ma się odwrotnie do przedstawionej wyżej możesz zająć się wszystkim na miejscu. Oprawienie to w tym przypadku wybebeszenie i przygotowanie tuszy do dalszej obróbki.

- Domyślny łup: zignorowanie Hunterborna i włączenie standardowego podglądu ekwipunku.


Po oprawieniu dostępne będą kolejne opcje które mogą różnić się w zależności od zwierzęcia:
- Oskóruj: kilka wprawnych cięć a skóra zejdzie jak sweter - tak przynajmniej mówił mi handlarz od którego kupiłem nóż myśliwski.

- Pobierz składniki: skoro zająłeś się łowiectwem widok krwi nie jest ci straszny, a tej będzie tutaj wiele. Alchemicy i znachorzy płacą krocie za oczy, serca, kły i tym podobne składniki. Jeśli masz w sobie coś z artysty powinieneś pomyśleć nad rzeźbieniem w zdobytych w ten sposób kościach.

- Wytnij mięso: steki, kotlety i wszystkie te smakołyki na których samą myśl leci ślinka. Choć całkowite wycięcie dobrego mięsa zajmuje sporo czasu zapewniam cię że warto.

- Pozbądź się: jeśli zrobiłeś swoje najlepiej jest pozbyć się szczątek. Jeśli lubisz dokarmiać wściekłe wilki nie mnie cię osądzać, ale lepiej żeby nie podążyły za mięsem w twoich jukach. [!] Z tego co mi wiadomo pozostawianie czy pozbycie się tuszy lub tego co z niej zostało nie robi żadnej różnicy.


Wyposażenie i pomoc:
Jako dobry przewodnik po świecie myślistwa zamieszczam listę rzeczy o których powinieneś pomyśleć sięgając kolejnym razem po sakiewkę:
- Łuk: o ile zaczajenie się na śpiącego niedźwiedzia wymaga nie lada umiejętności to dogonienie na piechotę jelenia graniczy z cudem. Kilka lekcji strzelectwa powinno zapewnić ci wystarczającą szansę trafienia gdy ofiara chwilowo jest w bezruchu.

- Koń: jeśli wolisz brutalną stal zamiast świstu strzał musisz pomyśleć nad kimś kto pozwoli ci wyrównać szansę, czyli koniem. Wierzchowca można kupić w stajniach ulokowanych przy dużych miastach, a jeśli nie stać cię na niego zapoluj na łatwą zwierzynę - głupich bandytów. Zapewniona przez konia szybkość i przewaga wysokości uratowała niejednego myśliwego. [!] Przydatność wierzchowca znacznie wzrasta jeśli używasz moda Convenient Horses, o którym wspominam w sekcji Polecane modyfikacje.

- Trucizny: mówi się że są bronią kobiet i tchórzy, ale wątpię żeby niedźwiedź o tym słyszał. Jest ich wiele zaczynając od naturalnych jadów pająków czy chaurusów aż po mikstury alchemiczne, a wybór odpowiedniej zależy od sytuacji i celu. Mając do dyspozycji łuk i odległego jelenia najlepiej zastosować spowalniającą truciznę lub taką która uśmierci ofiarę nawet jeśli kolejne strzały chybią. Na niedźwiedzia czy jeszcze większego zwierza dobrze jest zaopatrzyć się w drogą ale skuteczną truciznę paraliżu - nic tak nie zatrzymuje szarży jak sztywność łap i szybki cios w kark.

- Nóż myśliwski: jeśli aspirujesz na miano dobrego myśliwego nie możesz skórować mieczem jak jakiś barbarzyńca. Do dyspozycji masz wiele rodzajów noży różniących się materiałem z których je wykonano, przez co każdy ma inne cechy. Bardziej precyzyjne narzędzie zapewni ci skóry o znacznie lepszej jakości, i co za tym idzie zwiększone zyski. Podczas moich podróży po Czarnych Mokradłach zauważyłem że Argonianie często używają swoich pazurów w zastępstwie noża, i chociaż jakość skóry nie była powalająca to robota została wykonana - jakby się zastanowić kocia rasa Khajiit pewnie też tak potrafi. [!] MCM zawiera kilka opcji pozwalających ci dostosować te funkcje np: czy noże mają być wymagane, czy będą dostępne u kupców, czy Khajiici i Argonianie mogą używać swoich pazurów.

- Myśliwska skrytka: gdy liczba twoich łupów przerosła twoje oczekiwania najlepiej jest skorzystać z ukrytej myśliwskiej skrytki. [!] Działa tylko na zewnątrz jako nieograniczony schowek i nie ulega resetowi. Do włączenia w MCM.

- Towarzysze: po co robić wszystko samemu skoro można mieć pomocnika? Poza oczywistym wsparciem w walce, dobrze jest mieć z kim porozmawiać przy kubku czerwoniaka lub trunku czarnych-róż - kto co woli. Jeśli musisz zmierzyć się z licznym przeciwnikiem np. stadem wilków towarzysz pomoże ci kierując uwagę na siebie. Dwóch najmitów to zbyt wiele, dlatego możesz sprawić sobie psa który jako trzeci członek drużyny zawsze jest dodatkowym wsparciem - tylko uważaj skradając się bo lubią szczekać. Podczas wojny i powrotu smoków wiele czworonogów traci właścicieli, ale jeśli wciąż nie masz szczęścia w czyimś nieszczęściu udaj się do Banninga nieopodal stajni w Markarcie. [!] Pisząc to miałem na myśli ograniczenie do jednego ludzkiego towarzysza, można je znieść przy użyciu moda Ultimate Follower Overhaul.


Umiejętności:
Bez zbędnych ceregieli przejdźmy do istotnych umiejętności myśliwego:
- Przeczesywanie terenu: przeszukaj okoliczne tereny w poszukiwaniu jadalnych roślin i przydatnych materiałów. [!] Dostępne tylko na zewnątrz.
- Rzeźbienie w kościach: stwórz przydatne drobiazgi używając kości pobranych z tuszy.
- Wyczucie kierunku: sprawdź w jakim kierunku patrzysz. [!] Działa tylko na zewnątrz.
- Taksonomia: pozwala ci na sklasyfikowanie zwierząt których Hunterborn nie rozpoznaje. [!] Do włączenia w MCM.


Łowca potworów:
Dodatkowa funkcja odblokowywana z poziomu MCM która pozwala na oprawienie wymienionych poniżej stworzeń. W ten sposób masz szansę na ich oskórowanie, wycięcie mięsa, pobranie składników, krwi czy jadu lub na znalezienie cennych przedmiotów.
- Smoki
- Trolle
- Chaurusy
- Pająki
- Wilkołaki
# Niestandardowe stworzenia z innych modyfikacji po skorzystaniu z Taksonomii, i sklasyfikowaniu jako Potworów.

Polecane modyfikacje:
TES V Skyrim posiada niezliczoną liczbę modyfikacji, ale kilka z nich doskonale pasuje do Hunterborna.
- Convenient Horses: to doskonałe ulepszenie funkcjonowania koni. Ciężko opisać wszystkie wspaniałe funkcje dlatego wymienię tylko kilka: możliwość konfiguracji szybkości i wytrzymałości koni, dodanie kropierzy czy siodeł, konie dla towarzyszy, bardzo przydatna funkcja ekwipunku pozwalająca na schowanie określonej ilości przedmiotów - doskonałe dla przenoszenia tuszy.

- Frostfall: nabywając modyfikację taką jak Hunterborn najpewniej chcesz bardziej wczuć się w grę, a jeszcze mocniej ułatwia to Frostfall. Przenośne obozy czy odczuwanie zimna jest naprawdę klimatyczne, tym bardziej gdy przeniesiesz upolowane zwierze do obozowiska i ugotujesz ciepły posiłek przy ogniu.

- Mody dodające potrzeby: w tej kategorii istnieje wiele dobrych tytułów np. Realistic Needs and Diseases (nie kontynuowany) lub jego następca iNeed. Hunterborn w końcu zapewnia masę różnych przepisów, potraw czy mięs więc warto zrobić z nich użytek.Instalacja

Do działania modyfikacji POTRZEBUJESZ:
- Oryginalnej wersji.
- Mod Configuration Menu (MCM) które wchodzi w skład SkyUI
- Skyrim Script Extender (SKSE)

Instalator NMM: Użyłem oryginalnego instalatora Hunterborn ponieważ instaluje on dokładnie to samo. Nie tłumaczyłem opisów podczas instalacji żeby każdy wiedział jakie opcje dopasować w stosunku do oryginału. Mój instalator zawiera tylko elementy posiadające coś co było do tłumaczenia - dlatego musisz wcześniej mieć oryginalną wersję.

Instalacja ręczna: Nie udostępniałem dodatkowego pliku do tego typu instalacji ponieważ sama wersja NMM daje taką możliwość. Wystarczy że wypakujesz zawartość archiwum do folderu Data, upewniając się że plik ESP/ESM został włączony używając opcji "Pliki Danych" w luncherze gry .

Zawsze polecam instalację przez Nexus Mod Menager'a ponieważ w razie podmiany plików tworzy ich kopię, aby w razie potrzeby przywrócić stan sprzed instalacji.


Propozycje

Jeśli znalazłeś ciekawą modyfikację która według ciebie powinna zostać przetłumaczona, zaproponuj ją na forum InSkyrim. Przed złożeniem propozycji sprawdź listę (link niżej) oraz poświęć 3 minuty na pobranie programu TESVTranslator i sprawdzenie czy dana modyfikacja rzeczywiście wymaga polonizacji - nie wiesz jak korzystać z tego programu? Zapraszam do poradników. Nie zwracam uwagi na wszelkie posty z propozycjami zamieszczone przy moich plikach lub w Prywatnych Wiadomościach. Jeśli nie masz konta na forum inSkyrim, zarejestruj się to nic nie kosztuje.

Z myślą o tobie powstała lista dzięki której w łatwy i przejrzysty sposób masz możliwość sprawdzenia złożonych wcześniej propozycji. Chociaż to ja ją założyłem i prowadzę, nie jest tylko moja i każdy inny tłumacz może podjąć się tłumaczenia. Chcąc uniknąć nie porozumień spieszę z wyjaśnieniem. Każda propozycja przedstawiona na forum trafia do tabeli po to żeby inni użytkownicy mogli łatwo sprawdzić co już było, i uniknąć dublowania poprzedników. Jeśli jesteś autorem jakiegoś tłumaczenia, przedstaw je na naszym forum a z chęcią zamieszczę odpowiedni odnośnik.

Propozycje dla podstawowej wersji gry
Propozycje dla Skyrim Special Edition


Aktualizacje

Śledzę aktualizacje każdego z przetłumaczonych przeze mnie plików korzystając z opcji [TRACK], dlatego nie musicie informować mnie o nowej wersji moda X czy Y. Jeśli mija już jakiś czas a aktualizacja się nie pojawia, może być to spowodowane między innymi:
- Brakiem czasu
- Problemami technicznymi
- Tym że zazwyczaj czekam na ustabilizowanie się nowej wersji (1-2 tygodnie)

Długość oczekiwania zależy od tego czy mam wolny czas, samej modyfikacji, wielkości zmian w nowej wersji - dlatego więc nigdy nie deklaruje konkretnej daty. Jeśli chcesz wiedzieć czy zabrałem się już za update, sprawdzaj temat na forum inSkyrim.

UWAGA: Po dziesiątym z rzędu poście o treści "jest nowa wersja X, kiedy zaktualizujesz?" postanowiłem w takich przypadkach blokować użytkownika na forum danego pliku a samą wiadomość usuwam. Nie jest to oznaka mojego buractwa, a jedynie minimalna kara za to że ktoś całkowicie olał co tutaj napisałem.